DREAM THEATER - RUDESS
Jordan Rudess
Narozen 4. listopadu 1956 v New Yorku, USA
Zpět
Keyboards Wizzard
Dnes je klávesista JORDAN RUDESS již trvalým a plnohodnotným členem DREAM THEATER. Přitom se k nim dostal vlastně nadvakrát.

Poprvé to bylo na akci "Foundations Forum" 9. září 1994 v rámci jednoho vystoupení, kde hrál jako náhrada za klávesistu Kevina Moore, který právě od skupiny odešel. Bylo to ještě před vydáním desky "Awake".

Podruhé to bylo 18. ledna 1999, kdy ohlásili členové změnu na postu klávesových nástrojů. Jordan Rudess se stal novou posilou Dream Theater za odcházejícím Derekem Sherinianem, který se dal na sólovou dráhu. Nicméně se členy skupiny se již znal ze společného působení s Johnem Petruccim a Mikem Portnoyem na projektu Liquid Tension Experiment, kde je jeho osobní, ale i hráčské kvality přesvědčily, že mu právem místo v Dream Theater patří. Mohli jsme se o tom přesvědčit hned na následující desce skupiny "Metropolis Part 2 - Scenes From A Memory".
Zpět BIOGRAFIE
    Narodil se v židovské rodině jako Charles Jordan Rudes - významem něco jako "HRUBÝ-iss" v Great Neck, na Long Island. Později si přidal "s" ke svému jménu, protože když začal být na očích veřejnosti, "mohli by si to lidé špatně vykládat." Rudess a jeho manželka, Danielle Rudess, produkční u Metropolitan High School Theater Awards, spolu s jejich dcerami, Ariana a Kayla, nazývají New York svým domovem. Kromě toho, že je hudebník, je i vynálezce a řídí Wizdom Music LLC, která vyvíjí jeho úhledné maličkosti app. "Morphwiz je důkladný, ale navrhl jsem jej tak, že pokud chcete, stačí si jej vzít a hrát si s ním, můžete ta strávit hezké chvilky," říká Rudess. Nasbíral také všemožná ocenění, včetně redakce Electronic Musician's Editor's Choice Award a Billboard's Best Music Creation App. Ačkoliv seriózní hudebníci - i ti, kteří zvedli ruku při jeho ocenění - reagovali překrucováním schopnosti Morphwizu, jeho manželka spatřovala jeho technologický potenciál.

    Jordan Rudess o sobě vypráví. "Všechno se začalo, když můj učitel, tehdy jsem chodil do druhé třídy, zazvonil mé matce, aby jí řekl, jak hezky jsem hrál ve třídě na piano. O týden později už stálo v pracovně fortepiano White Estey. Jeho první učitel klavíru byl tak zaujatý Rudessovým sluchem pro hudbu, že je začal učit spíše improvizovat, než hrát stupnice. Lekce byly každý týden. "Přišel do domu bezplatně a ani účtovat mě nic nechtěl, protože on tak prožíval hezky strávené chvíle," říká Rudess. První noty se rychle změnily v symboly akordů, a později přišly již první spontánní improvizace. To po roce výuky vedlo k tomu, že jsem změnil stávajícího učitele za lepšího.

    Jeho dalším učitelem byla maďarka jménem Magda, "vždycky mi trochu kopla do klavíru, když jsem zahrál špatnou notu. Ona mě milovala, ale byla z velmi staré školy." Magda mne chtěla připravit na prestižní hudební školu Juilliard School. Její syn opustil svět vážné hudby, když začal hrát ve skupině Guya Lombardo a chtěla se ubezpečit, že mne nepotká totéž. Diskrétní podložky pod fortepianem mi pomohly osvojit si Bacha, Beethovena a Chopina. Po dvou létech, na předehrávkách mi to šlo celkem dobře a byl jsem přijat v 9 letech na tuto prestižní školu. To ovšem znamenalo, že bude trávit každou sobotu v New Yorku, kde se bude učit hrát na piano, teorii, komponování a cvičit sluch. V těch letech jsem byl velmi jednostranně zaměřený. Poznal jsem mnoho znamenitých talentovaných lidí. Můj vývoj byl zvláštní - normální škola mne přestala zajímat, přestal jsem psát i domácí úkoly, škola mě prostě nezajímala, někdy jsem ani nechodil na hodiny (zůstaval jsem doma, abych mohl cvičit). V té samé době jsem se ale na hudební škole zajímal o všechno. Očekával jsem vždy sobotu, kdy jsem získával sebedůvěru a vyrůstal jsem hudebně. Dodnes jsem velmi jednostranný (hudba je mým životem). Ve škole Julliard jsem strávil více než 9 let.

    Můj zájem o populární hudbu se začal poslechem "Beatles" ze starých desek přehrávaných ještě na rychlost 45. Život se mi změnil, když mi můj přítel pustil desku skupiny Emerson, Lake and Palmer "Tarkus". To, o co jsem se zajímal mimo Julliard, se změnilo v hlavní zájem. Od 17 let se na stěnách mého pokoje vyjímaly fotografie syntezátorů Mini Moog. Můj přerod začal. Nakonec jsem dostal Mini Moog, když mému otci přila do hlavy myšlenka, že by jeden z mých strýců jej pomohl zaplatit. Mé přání byly splněny! Všechno se to událo v době, kdy jsem měl začít denní studium na na Julliard. Ztratil jsem zájem o vážnou hudbu, ale učitelé i rodina mne všichni přesvědčovali, abych pokračoval ve studiu klasické hudby. Na Julliard jsem pak dostal stipendium a vyhlídkou na mého nového učitele, a že se stanu příštím velkým mladým americkým pianistou. Dlouho ale netrvalo, a už jsem tam nebyl.

    S jednou rukou na přepínačích, a druhou běhající rychle po klaviatuře, jsem si sbalil své osobní věci a odešel jem ze školy.

    Mými prvními koncerty byly jamy v nočních hodinách na různých studentských rádiových stanicích. Hrál jsem například s "Complex", což byla tříčlenná skupina, ve které hrál i Joseph Lyons, který celkem náhodou byl mým prvním učitelem teorie hudby na Julliard již v mých 9 letech. V té době jsem také rozvíjel své znalosti práce se syntezátorem. Představoval jsem si, že v době hraní na syntezátor jsem byl schopen ovlivňovat úplně jiné představy mysli. Všechno se změnilo.

    Můj zájem o rockovou hudbu mě nakonec přiměl všehno změnit. V Marylandu jsem hrál se skupinou "Apricot Brandy". Občas jsme zkoušeli hrát moji novou progresivní hudbu na maturitních plesech a tancovačkách na středních školách, kde jsme hrávali. Dodnes si vybavuji některé ze šokovaných tváří těchto studentů.

    Nakonec jsem se vrátil do New Yorku, abych se připojil ke skupině, která měla podepsaný kontrakt z vydavatelstvím Epic, jmenovala se "Speedway Boulevard". To všechno bylo velmi vzrušující. Strávili jsme ve studiu bezmála rok psaním skladeb a nahráváním. Skupina hrála rock s některými prvky progresivního rocku, který se nám povedlo přetvořit. Když hraní pro hudební vydavatelství zvedlo zájem, Epic ukončil přestal vydávat desky zrovna v době, když skupina měla jakýsi úspěch.

    Podařila se mi báječná věc, telefonoval mi kytarista Vinnie Moore. Potkali jsme se na koncertě na veletrhu. Přinesl jsem na koncert přenosný syntezátor nabíjený bateriemi. Když jsem viděl jak Vinnie vypaluje svá sóla na svém stanovišti na veletrhu, zapnul jsem svůj syntezátor a začal jsem jamovat s ním. O dva roky později, když připravoval nahrávání desky "Time Odyssey", napadlo jej kontaktovat mě. Nahrál jsem s ním to album, na kterém jsem i komponoval část skladeb a později jsme vyjeli na koncerty. V té době jsem také napsal a nahrál písně se zpěvačkou Annie Haslam (z Renaissance) a nahrál rovněž několik skladeb s Davidem Bowiem.

    Brzy jsem se seznámil ještě více se syntezátory, když můj dobrý přítel Jack Hotop mi ukázal Korg. Založili jsme tříčlennou, klávesovou, progresivně-rockovou skupinu, která začala hrát na mnoha hudebních veletrzích. V té době jsem začal být známý, částečně díky zmínkám v Keyboard Magazine a přenosům z našich vystoupení.

    Jan Hammer byl vždy mým idolem a byl jsem překvapen nabídkou hrát s ním v jedné skupině. Ta se skládala z Jana, mne, Fernando Saunderse a Tonyho Williamse. Bylo velmi příjemné hrát hudbu, která na mne měla obrovský vliv. Koncertovali jsme snad po celých Státech a byli jsme i hlavní atrakcí festivalu Montreal Jazz.

"Paul Winter Consort" existuje v mém životě již mnoho let. Velmi dobře jsem se bavil, když jsem s nimi hrával po celém světě. Je to bezvadná hudební rodina. Začalo to tím, že violoncelista Eugene Freisen mne vyhledal, přišel do mého studia a jamovali jsme. Tehdy dozrála doba, abych nahrál svou vlastní sólovou desku. Potkal jsem Liv Khalsa ve vydavatelství Invincible, která mi umožnila vydání CD "Listen (Poslouchej)". Hudba, která mi vířila po mnoho let v mé hlavě mohla konečně spatřit světlo světa.

V roce 1994 jsem byl zvolen "Nejlepším Novým Talentem" v hlasování čtenářů Keyboard Magazine. To, co mne nejvíce potěšilo, byl fakt, že jsem byl na druhém místě po Keithu Emersonovi v kategorii "Nejlepší Klávesista". Ten úspěch mi opravdu pomohl rozehrát hru na několika frontách.

A co se nestalo!!... Během jednoho týdne mi telefonovali "Dream Theater" i "Dixie Dregs". Měl jsem snad týden na přepis partitury a naprogramování všech zvuků na syntezátor před blížícím se turné Dregs. Přitom totéž jsem dělal i s hudbou Dream Theater, neboť jsem měl s nimi zkoušku o dva dny dříve než u Steve Morseho. Moje zkušenosti s Dream Theater ještě jaksi povrchní, ale zahrál jsem si s nimi na koncertě "Concrete Music Convention". Když veletrh skončil, rozhodl jsem se přidat k "Dixie Dregs" a absolvovat s nimi celé příští turné. Opravdu to nebylo lehké rozhodování! Co tomu ale předcházelo....

Viděl jsem Dixie Dregs na koncertě v New Yorku asi před třemi lety před oním důležitým telefonním hovorem. Byl jsem pouze jedním z jejich fanoušků. Stál jsem v hledišti a snil o tom, jak by bylo skvělé, kdyby ten bubeník (Rod Morgenstein) hrál moji hudbu. Věřte více svým přáním! Jednou večer na koncertě s Dixie Dregs, odešla elektrika všem hudebníkům mimo mne. Rod a já jsme prostě hráli dále. Přeladil jsem syntezátor na silnější zvuk a začal volně improvizovat na téma skladby, kterou jsme zrovna hráli. Zbytek členů skupiny byl samozřejmě vynervován tím, co se stalo, ale po několika minutách se již usmívali, neboť se z toho stal celkem vydařený jam. Když opět zapnuli elektriku, přidali se k nám i ostatní a společně jsme dovedli skladbu do velkého finále. Tenhle moment byl vlastně začátkem projektu "Rudess Morgenstein Project".

Jordanovo třetí sólové album již také vyšlo, a je nazváno "Resonance (Ozvěna)". Jordana můžeme slyšet spolu s Keith Emersonem, Rick Wakemanem a Patrick Morazem při nahrávání Chopinovy Revolutionary Etude "Steinway To Heaven", vydala Magna Carta, jako spojení rockové klávesové virtuozity s klasickou hrou na piáno. Jeho poslední realizovaný projekt "Liquid Tension Experiment 2" vznikl za spolupráce mezi Jordanem, Johnem Petruccim a Mikem Portnoyem z Dream Theater a s důvěrně známým basistou Tony Levinem od King Crimson a Petera Gabriela. Pak ještě absolvoval dvě představení "Encores, Legends and Paradox" s bubeníkem Simonem Phillipsem, houslistou Jerry Goodmanem a producentem Robertem Berry. Vyšlo rovněž na labelu Magna Carta.

CD skupiny Dream Theater, ke kterým se přece jen dostal v roce 1999, pojmenované "Scenes From A Memory (Scény z paměti)", bylo uvolněno koncem roku 1999 a bylo vřele přijato fanoušky Dream Theater na celém světě. No a další album, tentokrát studiové 2CD vyšlo v lednu 2002 pod názvem "Six Degree Of Inner Turbulence". Mimochodem je vynikající a poslechnete-li si některé Rudessovo sólo na syntezátor nebo varhany, určitě se připojíte k jeho fanouškům.

Dne 14. února 2002 Jordan hostoval na CD kapely BOLLENBERG JOHANSSON EXPERIENCE. Když byli na turné s DREAM THEATER v Belgii 5. února, klávesista Jordan Rudess zaznamenal několik sólových partů pro nadcházející album BOLLENBERG JOHANSSON EXPERIENCE, nazvané "If Only Stones". Jordan pomohl v pěti z devíti navrhovaných skladeb. Album pravděpodobně spatří světlo světa v květnu a rovněž se na něm podílejí Rick Wakeman, Roine Stolt, Pär Lindh, Björn Johansson, Martin Orford, William Kopecky, Heather Findlay a 20-členný pěvecký sbor.

V roce 2010 Rudess zkomponoval skladbu "Explorations for Keyboard and Orchestra," svoji první kompozici klasické hudby. Její premiéra byla 19. listopadu ve Venezuele v provedení Chacao Youth Symphony Orchestra s hostujícím dirigentem Eren Başbug (mladý talentovaný turecký hudebník). Rudess odehrál všechny klávesové a synthezátorové party.

V 28. července 2011, v hlasování na MusicRadar byl Rudess zvolen nejlepším klávesovým hráčem všech dob.

Zdroj informací: volně přeloženy texty z http://www.jordanrudess.com/, http://www.dreamtheater.net/ a jejich polské překlady.

A prozradil o sobě také, které desky jej poznamenaly a "ovlivnily jeho život." Zde je jejich přehled:

* EMERSON LAKE AND PALMER - "Tarkus"
* GENESIS - "Trick Of The Tail"
* GENTLE GIANT - "Free Hand"
* YES - "Close To The Edge"
* TANGERINE DREAM - "Phaedra"
* RICK WAKEMAN - "Six Wives Of Henry The VIII"
* KING CRIMSON - "Court Of The Crimson King"
* JIMI HENDRIX - "Electric Ladyland"
* PINK FLOYD - "Dark Side Of The Moon"
* APHEX TWIN - "Come to Daddy"

Zpět DISKOGRAFIE

NAHRÁVKY SE SKUPINOU
2016Dream Theater The AstonishingRoadrunner Records
2013Dream Theater Dream TheaterRoadrunner Records
2011Dream Theater A Dramatic Turn of EventsRoadrunner Records
2009Dream Theater Black Clouds & Silver LiningsRoadrunner Records
2007Dream Theater Systematic ChaosRoadrunner Records
2006Dream Theater ScoreAtlantic
2005Dream Theater OctavariumAtlantic
2003Dream Theater Train Of ThoughtElektra
2002Dream Theater Six Degrees Of InnerTurbulenceWEA/Elektra
2001Dream Theater Live Scenes From New YorkWEA/Elektra
1999Dream Theater Metropolis pt. 2 - Scenes From A MemoryWEA/Elektra

NAHRÁVKY SE SKUPINOU
2016 Levin Minnemann Rudess From The Law Offices Of Levin Minnemann RudessLazy Bones Recordings
2013 Levin Minnemann Rudess Levin Minnemann RudessLazy Bones Recordings

NAHRÁVKY SE SKUPINOU
2007 Liquid Trio Experiment Liquid Trio Experiment - Spontaneous CombustionMagna Carta
1999 Liquid Tension Experiment Liquid Tension Experiment 2Magna Carta
1998 Liquid Tension Experiment Liquid Tension ExperimentMagna Carta Records

NAHRÁVKY SE SKUPINOU

Hudebníci:
Jordan Rudess - Keyboards
Rod Morgenstein - Drums
Rudess Morgenstein Project
Vyšlo 2. 4. 2007, Sound Control, London, UK

Seznam skladeb:
CD1
01. Over The Edge (edit)*
02. Crossing Over
03. Voice Synth & Keys
04. Crossing Over (reprise)
05. Roland V-Synth GT
06. Don't Look Down
07. Silly Putty Sounds
08. Screaming Head
CD2
01. Rod Morgenstein’s Speech
02. Night Wind
03. Drop The Puck
04. The Vocal Modeller
05. RA
06. Rod’s Thank You Speech
07. Dead In The Water
Total Time: (00:00)
The Official Bootleg
Vyšlo 2000, Domo Records

Seznam skladeb:
01. Over the Edge
02. Drop the Puck
03. Crossing Over
04. Don't Look Down
05. Night Wind
06. Dead in the Water
07. It's a Mystery
08. Daylight
Total Time: (00:00)

Návrh, úprava a obálka: Bert Baldwin
Doplňkové zdroje Supplied by: Kosaku Nakamura
Skladby 1-6 nahrány živě ve Strassbourg, Francie v dubnu 1998
Skladba 7 nahrány živě v New Jersey v dubnu 1997
Skladba 8 nahrány v Jordanově Studiu v roce 1999.
Oba hudebníci upravili nejlepší nahrávky a živá představení nahraná ve dvojici mezi dubnem 1997 a únorem 1999. Album obsahuje rovněž skladby volně nahrané na turné s Dream Theater po Europě v 1998, tak jako dříve nahrané nevydané studiové skladby.
Rudess/Morgenstein Project
Vyšlo 1997, Domo Records

Seznam skladeb:
01. Don't Look Down (7:21)
02. Sloth (3:34)
03. Drop The Puck (3:53)
04. Crossing Over (7:38)
05. Never Again (3:48)
06. Tailspin (3:08)
07. Odd Man Out (3:43)
08. Masada (7:09)
09. Cartoon Parade (4:13)
10. Over The Edge (6:18)


Toto úžasné CD bylo v originále nahráno u Domo Records.
Celé album představuje neuvěřitelné progresivní splynutí duetu klávesisty Jordana Rudesse a bubeníka Rod Morgensteina. Rod je dlouhodobý člen Dixie Dregs a tato skupina pozvala kdysi Jordana, aby hrál na jejich turné. Jedné noci během tohoto turné velká porucha nečekaně odpojila kytary, basu a housle. Z neznámých důvodů klávesy zůstaly nedotčeny. To co následovalo, byl spontánní 10 minutový jam bicích a kláves, který je později inspiroval k vytvoření tohoto projektu.

SÓLOVÉ NAHRÁVKY A ÚČASTI

Hudebníci:
Jordan Rudess - Keyboards, Piano
Wired For Madness
Vyšlo 12. března 2021, Mascot Label Group/Music Theories Recordings

Seznam skladeb:
01. Weightless (3:15)
02. Surrender (2:41)
03. Light as a Feather (3:47)
04. The Quiet Mind (2:43)
05. After the Storm (3:16)
06. Once Upon a Time (2:16)
07. Empty Streets (2:38)
08. And Breathe (3:32)
09. Into Sleep (3:41)
10. Flying (2:33)
11. Patterns of Thought (2:48)
12. Touching Light (3:07)
13. Twilight Rain (3:31)
14. Stellar Enigma (3:26)
15. Beyond the Clouds (3:04)
Total Time: (00:00)

Cover design: Lucas Wormsbecher
Mixed and Mastered: James (Jimmy T) Meslin
"Toto album vzniklo jako hudební odraz nejneobvyklejší doby v naší historii. Když Covid přinutil všechny zůstat doma, pocítil jsem intenzivní touhu vyjádřit se nejlépe, jak umím. Jako hudební deník bych zachytil své myšlenky a pocity u klavíru, abych vytvořil to, co se vám nyní zobrazuje jako "A Chapter In Time".

Hudebníci:
Jordan Rudess - Keyboards
Wired For Madness
Vyšlo 19. dubna 2019, Mascot Label Group/Music Theories Recordings

Seznam skladeb:
01. Wired for Madness - Part 1 ()
02. Wired for Madness - Part 2 ()
03. Off the Ground ()
04. Drop Twist ()
05. Perpetual Shine ()
06. Just Can't Win ()
07. Just for Today ()
08. Why I Dream ()
Total Time: (00:00)
Rudesse, který se kromě kláves postaral i o vokály, zde doprovodí řada hostů. Objeví se jeho spoluhráči z Dream Theater James LaBrie, John Petrucci, dále bubeník Marco Minnemann (hrál mimo jiné se Stevenem Wilsonem), Vinnie Moore, Guthrie Govan a asi host nejpřekvapivější: Joe Bonamassa. Deska totiž bude obsahovat i čistou bluesovku, na niž si Rudess pozval i dechovou sekci.

Hudebníci: Jordan Rudess (Dream Theater) - Piano, Synth and iPad Sinfonietta Consonus
The Unforgotten Path
Vyšlo 15. listopadu 2015, self-released

Skladby:
01. Entangled (4:24)
02. Your Song (3:34)
03. For Japan (3:36)
04. Karma Police (3:39)
05. Soon (3:34)
06. The Sound of Silence (3:57)
07. Here, There and Everywhere (2:48)
08. Grandchester Meadows (5:18)
09. Old Man in the House (3:28)
10. Scarborough Fair (2:50)
11. As Tears Go By (3:14)
12. Imagine (3:49)
13. Moonchild (3:25)
14. The First Time Ever I Saw Your Face (3:38)
15. Send in the Clowns (2:49)
16. Tribute to Jobs (2:03)
17. Opus 58 (1:50)
Total Time: (57:56)


Hudebníci: Jordan Rudess (Dream Theater) - Piano, Synth and iPad Sinfonietta Consonus
Explorations
Vyšlo 1. března 2014

Skladby:
01. Explorations for Keyboard and Orchestra: First Movement (10:12)
02. Explorations for Keyboard and Orchestra: Second Movement (6:53)
03. Explorations for Keyboard and Orchestra: Third Movement (8:47)
04. Screaming Head (7:06)
05. Shouri Now (2:42)
06. The Untouchable Truth (4:36)
07. Over the Edge (6:15)
08. A Pledge to You (3:11)
Total Time: (49:42)


Hudebníci: Jordan Rudess - All Instruments
All That Is Now
Vyšlo 3. prosince 2013

Skladby:
01. Flash of Hope (4:33)
02. Pacific Waves (3:38)
03. Spectral Haze (4:23)
04. A Last Goodbye (3:43)
05. State of Being (3:01)
06. Flying into Blue (3:30)
07. A Thousand Years (3:20)
08. Uncovered (3:35)
09. The Telling (4:37)
10. Altitude High (4:06)
11. The Untouchable Truth (4:35)
12. Looking Beyond (2:57)
13. Eye Wonder (4:18)
Total Time: (50:18)


Hudebníci: Jordan Rudess (various instruments)
Notes On A Dream
Vyšlo 12. 9. 2007

Skladby:
01. Through Her Eyes (5:22)
02. Lifting Shadows Off a Dream (6:05)
03. Perpetuum Mobile (2:13)
04. The Silent Man (4:24)
05. Another Day (5:35)
06. Hollow Years (4:11)
07. The Grand Escapement (4:20)
08. The Spirit Carries On (5:44)
09. Speak To Me (6:55)
10. The Answer Lies Within (4:15)
11. Collision Point (1:09)
12. Vacant (3:18)
Total Time: (53:31)
Toto sólové album představuje Jordanovy pianové verze některých skladeb Dream Theater, hlavně oblíbené balady.


Hudebníci: Jordan Rudess - Various instruments
Marco Sfogli - Guitars (James LaBrie)
Rod Morgenstein - Drums (Winger)
The Road Home
Vyšlo 12. září 2007

Skladby:
01. Dance on a Volcano (8:44)
02. Sound Chaser (12:54)
03. Just The Same (8:22)
04. JR Piano Medley (Soon/Supper's Ready/I Walk To The Wind/And You And I) (8:22)
05. Piece Of The Pi (3:05)
06. Tarkus (22:47)
Total Time: (64:17)

Další hudebníci:
Steven Wilson (Porcupine Tree), Bert Baldwin, Kip Winger (Winger), Neal Morse, Nick D'Virgilio (Spock's Beard)(vocals);
Ron 'Bumblefoot' Thai (Guns 'N' Roses), Ed Wynne (Ozric Tentacles), Ricky Garcia (Lafee)
Jordan byl okouzlen klasickými progresivními kousky od Genesis, Yes a Gentle Giant a ELP. Na CD "The Road Home" přehrál některé z největších hitů těchto skupin za pomocí mnoha speciálních hostů.

Hudebníci:
Rudess představuje:
Robert Berry, Marc Bonilla, Terry Bozzio, Jerry Goodman, Tony Levin, Rod Morgenstein, John Petrucci, Simon Phillips, Mike Portnoy, Kip Winger, Mark Wood
Prime Cuts
Vyšlo 2006

Skladby:
01. Universal Mind (7:50) (L.T.E.)
02. Tear Before The Rain (6:33) (Jordan Rudess (previously unreleased mix))
03. Revolutionary Etude (2:37) (Frédéric Chopin)
04. Osmosis (4:21) (Vapourspace Remix of L.T.E.)
05. Faceless Pastiche (4:27) (Rod Morgenstein and Jordan Rudess)
06. Outcast (4:22) (Jordan Rudess)
07. Liquid Dreams (10:48) (L.T.E.)
08. Hoedown (3:46) (Various Artists ELP Tribute)
09. Beyond Tomorrow (9:54) (Jordan Rudess (previously unreleased mix))
10. Feed the Wheel (7:14) (Jordan Rudess)
Total Time: ()

Exkluzivní skladby: 2 dosud nevydané duety Jordana a Kip Winger.
CD je obohacen bonus video "Ve studiu s Jordan Rudessem".
Unplugged
Vyšlo 7. 8. 2006

Skladby:
01. Heaven Knows (5:46)
02. Sailing (8:19)
03. In a Letter to You (6:49)
04. Our Time Together (5:05)
05. Impressions (7:53)
06. The Walk (5:40)
07. Your Smiles (3:56)
08. Illuminated (4:26)
09. All for the Best (5:11)
10. Sea Gull Glide (5:26)
11. In Flight (3:21)
12. Shed My Worries (7:02)
Total Time: ()
Rhythm Of Time
Vyšlo 31. 8. 2004, Magna Carta

Skladby:
01. Time Crunch (6:28)
02. Screaming Head (7:19)
03. Insectsamongus (9:33)
04. Beyond Tomorrow (with Kip Winger) (9:56)
05. Bar Hopping With Mr Picky (4:37)
06. What Four (6:50)
07. Ra (7:54)
08. Tear Before The Rain (with Kip Winger) (9:06)
Total Time: ()

Obsazení:
Jordan Rudess - Keyboards
Greg Howe - Guitar (04,06)
Joe Satriani - Guitar (02,03)
Steve Morse - Guitar (05)
Vinnie Moore - Guitar (01,07)
Daniel Jakubovic - Guitar (04)
Dave LaRue - Bass Guitar
Rod Morgenstein - drums
Kip Winger - vocals (04,08)
4NYC
Vyšlo 11. 9. 2002, Magna Carta

Skladby:
01. My Thoughts * (2:10)
02. If I Could (7:07)
03. A Step Beyond * (4:12)
04. Outcast (4:24)
05. Lamb Chops * (2:39)
06. Within (5:32)
07. One Voice * (3:48)
08. Real Time * (3:23)
09. Mourning After (6:05)
10. Darkness To Day * (5:32)
11. Speed As Light * (3:34)
12. On My World (5:56)
13. For You (5:45)
Total time: (60:31)
Je to album plné klavírních a syntezátorových improvizací.
Pozn. */ předvedené v Helen Hayes Performing Arts Center, Nyack, New York, 24.září, 2001. Všechny ostatní jsou studiové nahrávky.

Tehdy 11.září 2001 skončil život, aby se zastavil. Šok a realita z toho, co se stalo toho dne zkropila mého ducha. Nepřestal jsem se divit, proč jsem přistál na této planetě. Myslel jsem, že to je chybou špatné jízdenky v nebesích na tento den. Pochopitelně jsem neměl skončit tady! Přemýšlel jsem, co bych možná mohl udělat v této době. Postupně jsem si začal uvědomovat sám sebe opět jako hudebníka. Myšlenka pro sólový koncert byla na světě.
Pokud bych naplnil místnost lidmi jen svou hudbou a pomohl při získávání prostředků pro americký Červený kříž, pak snad moje návštěva na této planetě má smysl!
Mluvil jsem o tom se svou ženou Danielle. Uvědomila si, že by mohla připravit to představení velmi rychle. Prostřednictvím své internetové komunity, amerického Červeného kříže a dobrých přátel, se nám to podařilo zajistit rychle. Připravil jsem fantastický 9 pedálový Steinway velký stejně jako Kurzweil 2600 a Korg Karma. Celé představení bylo improvizované. Také jsem hrál některé písně od Dream Theater, Liquid Tension Experiment, a dokonce verzi Mary Had a Little Lamb, o kterou má dcera Ariana požádal pět minut před vystoupením.
Minutu před začátkem show, jsem netušil, co jsem chtěl hrát. Měl jsem v plánu nechat hudbu spontánně proudit. O týden později jsem poslouchal nahrávku. Cítil jsem, že nejlepší část večera byla improvizace, ale nebylo dost improvizovaného materiál pro celé CD.
Strávil jsem týden ve svém ateliéru improvizaci a nahráváním všechno. Konečný výsledek je zde pro Vás. Polovina desky je hrána živě na Helen Hayes Performing Arts Center v Nyack, New York a zbytek zaznamenané ve svém domácím studiu. Užíjte si to.
Jordan Rudess.
Feeding The Wheel
Vyšlo 2001, Magna Carta

Skladby:
01. The Voice - Intro (0:19)
02. Quantum Soup (11:02)
03. Shifting Sands (6:00)
04. Dreaming in Titanium (4:08)
05. U-Can Icon (5:41)
06. Center of the Sphere (1:37)
07. Crack the Meter (6:13)
08. Headspace (3:58)
09. Revolving Door (8:33)
10. Interstices (4:03)
11. Feed the Wheel (10:12)
Total Time: (61:52)
Hudebníci:
Jordan Rudess - klávesy (elektrická kytara v "Shifting Sands")
Terry Bozzio: bicí a perkuse (02-07,09,11)
Steve Morse - sólová kytara (02,07)
John Petrucci - kytara (02,05,09,11)
Barry Carl - zpěv (01)
Eugene Friesen - cello a zpěv (02,04,08,09)
Billy Sheehan - bass (07)
Mark Wood - elektrické 7 strunné viper housle (02,05,09,11)
Bert Baldwin - Keyboard Strings (05)
Peter Ernst - nylonová strunná kytara (03)
Jordan a Bert - všechny vokální FX

Všechnu hudbu napsal a produkoval Jordan Rudess
Asistoval: Bert Baldwin
Housle a akustická kytara nahrána v J.G.P
Mix a různé audio zázraky: John Guth v J.G.P
Bicí Terry Bozzia nahrány s Max Cracem a Richardem Mullenem v World Axis Recording Studio v Austinu, Texas
Petrucciho kytara nahrána s Doug Oberkircherem v BearTracks
Artwork: David B. Mattingly
Cover photo: JR od Caroline Meyers
John Petrucci & Jordan Rudess
An Evening With…

Vyšlo 2000, Domo Records

Skladby:
01. Furia Taurina [10:10]
02. Truth [9:48]
03. Fife and Drum [9:30]
04. State of Grace [5:45]
05. Hang 11 [11:38]
06. From Within [5:21]
07. The Rena Song [7:03]
08. In the Moment [6:27]
09. Black Ice [10:54]
10. Bite of the Mosquito (Studio Version) [1:53]
Total Time: ()
Jednoho večera na podzim 2000, kytarový mistr John Petrucci a klávesový kouzelník Jordan Rudess - oba prog-rock hrdinové Dream Theater - vystoupili jako duo poprvé v Helen Hayes Performing Arts Center v Nyack, New York. jedná se o fuzování na vrcholné úrovni, žánrově nadějné představení s hezkými triky a malým kouzlem, "An Evening with..." je jedna nejvíce odvážnějších instrumentálních alb dodnes.

Scénař zpracoval: Del Tenney
Řídil: Tony Stimac
Ilustrace na obálce: Harry Bliss
CD autorizoval Jordan Rudess
Klávesový kouzelník Jordan Rudess přijal nabídku od Helen Hayes Performing Arts Center, aby vytvořil scénař pro jejich představení podle knihy "A Christmas Carol" od Charlse Dickense.
A Christmas Carol
Vyšlo 12. července 1999
Skladby:
01. Overture (1:05)
02. Church Bell (0:11)
03. Melancholy (1:08)
04. Eerie Music (3:29)
05. Urgent Music (1:51)
06. Lamentation and Regret (1:19)
07. Bell Deep Hollow (0:11)
08. Hit (0:09)
09. Spriit Music (1:03)
10. Traveling Music (0:48)
11. Merry Music (1:46)
12. Fade to Melancholy (1:13)
13. Melancholy (2:12)
14. Old England (0:54)
15. Dance Music (1:21)
16. Fiddle (3:43)
17. Love Song (1:51)
18. Tortured Struggle (1:07)
19. Overture to Second Act (1:05)
20. Jolly Ghost (1:12)
21. Swoosh (0:26)
22. Tiny Tim Song (2:03)
23. Ghost Moving (1:09)
24. Tea Song (0:47)
25. Scary Sound (0:26)
26. Phantom (1:03)
27. City (0:46)
28. Poverty (0:45)
29. Vertigo (1:18)
30. Sopranos (1:05)
31. Walk to Grave (1:19)
32. Thunder and Lightning (0:54)
33. Rebirth (1:49)
34. Christmas Carol (1:40)
35. Curtain Call (1:42)
36. Thunder (0:17)
Total Time: (45:25)
Resonance
Vyšlo 1. dubna 1999, (CDR)

Seznam skladeb:
01. Resonance (9:54)
02. Timeline (10:26)
03. Flying (10:45)
04. Catharsis (5:14)
05. Tears (4:10)
Total Time: (40:29)

Producent: Jordan Rudess
Mastering: John Guth a Kosaku Nakamura
Cover Design: Kosaku Nakamura
Sólový instrumentální, do progresivně rockového hávu oděný opus, na němž se Jordan oddává svým klávesovým improvizacím ruku v ruce se spontánním preludováním.

Christmas Sky
Vyšlo 2002, KeyWiz Music

Seznam skladeb:
01. White Christmas (5:29)
02. God Rest Ye Merry Gentlemen (3:19)
03. Silent Night (3:56)
04. The Little Drummer Boy (3:22)
05. I Wonder When I Wander (4:31)
06. The Christmas Song (3:06)
07. O Holy Night (4:10)
08. What Child Is This (4:00)
09. It Came Upon A Midnight Clear (2:11)
10. The First Noel (4:06)
11. Andelusion (5:33)
Total Time: (44:03)
Všechny hudební improvizace, skladby a úpravy: Jordan Rudess
Vše nahráno na na: Kurzweil 2500 series
Nahráno do: K2500 sequencer a pak přeneseno přímo do DAT
Digitální úprava: John Guth
Jordan Rudess vytvořil nové vánoční CD s názvem "Christmas Sky" pro prázdniny. Zaznívá zde jeho jedinečný klavírní styl a harfa jako improvizace založené všechny na klasických vánočních melodiích. Zahrnut je pouze jeden originální kousek napsaný obzvláště pro tuto sezónu.
Všechny hudební improvizace, skladby a úpravy: Jordan Rudess
Vše nahráno na na: Kurzweil 2500 series
Nahráno do: K2500 sequencer a pak přeneseno přímo do DAT
Digitální úprava: John Guth
Secrets Of The Muse
Vyšlo 1. února 1997, KeyWiz Music

Seznam skladeb:
01. Stillness (3:09)
02. Deepest Love (4:20)
03. Autumn Fire (3:39)
04. Gentle Ways (3:45)
05. Footpath (3:43)
06. Virgin Snow (2:54)
07. Darkness (3:53)
08. Drifting East (4:07)
09. A Call For Beauty (3:31)
10. Cradle Song (4:04)
11. New Life (4:15)
12. So It Is (2:51)
13. Sunset Swingset (3:03)
Total Time: (47:14)

Producent: Jordan a Danielle Rudess
CoverArt: Nova
Fotografie: Ron Akiyama
"Secrets of the Muse" je kolekce ambientních klavírních a syntezátorových improvizací. Toto album prezentuje přátelského, laskavého Jordana Rudesse, bez jednotvárnosti tak často nacházející se v žánru New Age.
Layout a manufacturing by Jason Carter at Wavelength

Hrají:
Jordan Rudess: zpěv, klávesy, syntezátory, akustické piano
Barbara Bock: zpěv
Chris Amelar: akustická a elektrická kytara
Ken Mary: bicí

Vokální aranžmá: Liv Singh Khalsa a Jordan Rudess
Listen
Vyšlo 1. května 1993, Invincible Records

Seznam skladeb:
01. Listen to the Voice (03:51)
02. Inspiration (05:14)
03. Beyond the Shoreline (04:33)
04. Fade Away (04:31)
05. It's a Mystery (06:46)
06. Feel the Magic (06:25)
07. Invisible Child (05:58)
08. Across the Sky (07:17)
09. Take Time (07:47)
10. Danielle (05:18)
11. Boogie Wacky Woogie (02:31)
Total Time: (60:06)

Všechny skladby napsal: Jordan Rudess
Akustické piano nahráno: Vintage Studios, Phoenix Az.
Produkoval a řídil: Liv Singh Khalsa
Spoluproducent: Jordan Rudess
Mix asistent: Michael Good
Obálka a galaxie: William Giese
Všechny fotografie: Paul Loven
"Listen" je Jordanovo sólové progresivně-rockové album. Je to předzvěst budoucího vývoje progresivního rocku. Rudess je geniální klávesový hrdina. Jeho dlouhé, antiseptically čisté, almost unbelievably pevné linie vyvolávají vzpomínku na Rick Wakemana, třebaže písně na albu znějí tvrději než nejklasičtější Yes.
Nahrávací inženýr: Roger Seibel ze SAE Mastering
Digitální úprava: Clark Rigsby
Doplňková digitální úprava: Craig Quist
Nahráno a mixováno: The Invincible Studios, Phoenix Az.

Skladby 3,6,7,8,9 otextoval Jordan a Danielle Rudess
Skladby 1,2,4,5,10 otextoval Jordan Rudess

Arrival
Tape, vyšlo 1988


Seznam skladeb:
01. Danielle's Dance (6:35)
02. Making Waves (11:02)
03. First Waterfall (7:16)
04. View from Above (4:32)
05. Soft Landing (20:56)
Total Time: (50:21)
"Arrival" je první realizované album Jordana Rudess, které kdy vytvořil. Bylo vydáno pouze na Cassette tape (někdy v roce 1988) a nymí bylo remasterováno a je dostupné z oficiálních stránek.Je to Jordanova jemnější, proudící klavírní hudba, podobného charakteru jako na jeho albech "Secrets of Muse" nebo "Resonance".

OSTATNÍ NAHRÁVKY

Hudebníci:
Jordan Rudess - Keyboards
Mike Portnoy - Drums
Alan Morse - Guitars
Roine Stolt - Guitars
Steve Hackett - Guitars
Mark Leniger - Saxophonist
Neal Morse, The Question
Vyšlo 2005

Skladby:
01. The Temple of the Living God
02. Another World
03. The Outsider
04. Sweet Elation
05. In The Fire
06. Solid As The Sun
07. The Glory Of The Lord
08. Outside Looking In
09. 12
10. Deliverance
11. Inside His Presence
12. The Temple of the Living God
Total Time: ()

David Bowie - Heathen
Vyšlo 10. června 2002

Po tříleté pauze, která uplynula od poslední řadovky "Hours..." vydal hudební chameleón David Bowie nové studiové album, které s ním spoluprodukoval Tony Visconti, strůjce jeho dřívějších klíčových desek. Bowiemu ve studiu vypomohli hudebníci zvučných jmen, kytarista Pete Townshend z legendární kapely Who, klávesista Jordan Rudess z Dream Theater a novodobý studiový kouzelník Moby. Prvním singlem se stala skladba "Slow Burn". Na desce je zařazena i coververze "I´ve Been Waiting for You" z repertoáru Neila Younga.


Hrají:
Neal Morse: kytary, keys, a zpěv
Nick D'Virgilio: perkuse, kytary a zpěv
Mike Portnoy: bicí a zpěv
John Petrucci: kytary
Jordan Rudess: klávesy

Art & Design: Martin Kornick
Foto z koncertu: Jan-Jaap de Hann
Nick D'Virgilio 'n Neal Morse
Two Separate Gorillas - Live In Europe

Vyšlo 2000, Radiant

DISC 1
01. Ghost Train
02. In Your Eyes
03. Skin
04. Distance To The Sun
05. The Water / Go The Way You Go
06. Waste Away
07. We Can Work It Out
08. The Good Don't Last
09. Irish Folk Song
10. The Doorway
11. U2 Medley
DISC 2
01. Mein Klein Gruner Kaktus
02. Strange World
03. June
04. Papa Was A Rolling Stone (with Dream Theater)
05. Strawberry Fields (with Mike Portnoy on vocals)
06. Baba O'Riley (with Dream Theater)
07. We All Need Some Light
08. Carpet Crawlers
09. Can't Get It Wrong
10. Lay It Down / Healing Colors

Všechny skladby nahrány živě ve Slattery v Oldenburg 27.7.1999 kromě skladeb na CD2 disc 2 - 01 a 03 z Irland's Own ve Pforzheim 13.7.2000 a na CD2 skladby 04,05,06 a 07 z Thomas Reid v Hamburg 11.7.2000.
ELP tribute - Encores, Legends & Paradox
Vyšlo 1. 4. 1999, Magna Carta
Tributní album hudbě Emerson, Lake and Palmer (ELP)

Seznam skladeb:
01. Karn Evil 9 (1st Impression) [8:47] (...Jordan Rudess)
02. Bitches Crystal [4:38]
03. Toccata
04. Knife Edge
05. A Time And A Place [6:11] (...James LaBrie)
06. Hoedown [3:43] (...Jordan Rudees)
07. The Sheriff [5:55] (...Mike Portnoy)
08. The Endless Enigma [10:16] (...Mike Portnoy)
09. The Barbarian
10. Tarkus [6:43] (...James LaBrie, exDT Derek Sherinian)
Project Jupiter - Jupiter
Vyšlo 28. 1. 1999, (CDR)

Jupiter Lee je bubeník, hráč na bicí nástroje a skladatel. Narodil se v Baltimore, MD. V pěti letech se rozhodl stát se muzikantem, zvláště pak hráčem na bicí. "Electronické, vesmírné bzučení, pípání a klávesové tajemné riffy jsou užívány pro upoutání pocitů jako galaktický Jupiter. Jupiter stvořil velké programové a syntezátorové představení jako by šlo o téma pro TV, film nebo divadlo. Jupiter přidal živé bicí a vcelku velmi dobře. Mezi nejlepší skladby patří: Cosmic Realm, Time Will Tell, a komerční souznění Orbital 406".
Noirin Ni Riain, Celtic Soul
Vyšlo, Earth Music Productions, 1996
Album keltské hudby

Seznam skladeb:
01. Port Na bpucai (Song of the Pooka)
02. Seoladh Na ngamhna Fe'n bhfasach (Driving the Calves to Pasture)
03. Baso More (Ode to Mira Bai)
04. Cucuin (The Cuckoo)
05. Ode To Bridget
06. Thugamar Fein An Samhradh Linn (Summer, Summer)
07. Suantraithe (Lullabies)
08. Citi Na gcumann (Kitty, My Love)
09. Kay Boshilay (Ode to Rabindranath Tagore)
10. Donal Og (Young Daniel)
11. Down By The Sally Gardens
12. Lairin An Ghearaltaigh (Fitzgerald's Racehorse)

Na desce se podíleli: Keith Emerson, Rick Wakeman, Jordan Rudess, Chuck Leavell, Chris Ingles, David Bryan, Patrick Moraz, Brian Auger, Mark Robertson, Tony Hymas, Dizzy Reed, Steve Porcaro
Steinway To Heaven (Keyboard Hall Of Fame)
Vyšlo 1. března 1996, Magna Carta

Seznam skladeb:
01. Ginastera's Dance Creole
02. Beethoven's Pathetique
03. Chopin's Revolutionary Etude
04. Chopin's Prelude In E Minor
05. Brahms' Variations On Paganini
06. Beethoven's Moonlight Sonata
07. Chopin's Military Polonaise
08. Faure's Pavane Op. 50
09. Liszt's Sonnetto 104 Del Petrarca
10. Prokofiev's Suggestion Diabolique
11. Chopin's Raindrop
12. Ravel's Pavane For A Dead Princess

Všechny sklabby produkoval: Tony Visconti mimo: "The Children (of Medellin)" spoluproducent s Mickem Rossim, "The Sweetest Kiss" a "After The Oceans Are Gone" s Davidem Biglinem.

Nahráno:The White House Studio, New City, NY
The Secret Studio, New York City, NY
House Of Music, West Orange, NJ.
Annie Haslam's Renaissance - Blessing In Disguise
Vyšlo 1994, Apollon

Seznam skladeb:
01. Blessing In Disguise
02. Pool Of Tears
03. Love Lies Love Dies
04. Can't Turn The Night Off
05. In Another Life
06. Raindrops & Leaves
07. Whisper From Marseilles (For Julien)
08. I Light This Candle
09. What He Seeks
10. See This Through Your Eyes
11. The Sweetest Kiss
12. The Children (Of Medellin)
13. A New Life
14. After The Oceans Are Gone
Hrají:
Annie Haslam: zpěv, Rave Tesar: klávesy
David Biglin: klávesy, kytary a doprovodný zpěv
Joe Goldberger: bicí a perkuse
Joe Sharone: klávesy, kytary a doprovodný zpěv
John Arbo: Fretted & Fretless el.basa, kontrabas a doprovodný zpěv

Mixáž: Tony Visconti v House Of Music
Smícháno: The Secret Studio, New York City, NY.
Řídili: Tony Visconti a Denny Bridges.
Asistovali: Jodie Zalewski a Warren Riker.
Vinni Moore - Time Odyssey
Vyšlo 1988, Squawk/Polygram

Hrají:
Basa - Michael Bean, Bicí - Joe Franco
Klávesy - Jordan Rudess, Kytary - Vinnie Moore
Nahráli jsme je v Kajem Studios kousek od Philadelphie v lednu 1988. Byla to neuvěřitelná spolupráce s klávesistou Jordan Rudessem. On nahrál absolutně úžasný materiál. Byla to velká dávka jeho hudební energie. Nahrávání tohoto CD byla výzva, protože je zde okolo 60 minut hudby, a například u Mind's Eye, nám málem chyběl čas. Pracovali jsme na něm 18 nebo 20 dní. "As Time Slips By" je jedna z mých nejoblíbenějších písní, kterou jsem kdy napsal. Vzácně poslouchám svou vlastní hudbu, ale když slyším tuto skladbu, jsem vždy pln emocí.


Producent: Masemetz & Matz
Engineer: Michael Earts
Mixoval: David Thoerner
Speedway Boulevard - Speedway Boulevard
Vyšlo 1980, Epic records

Seznam skladeb:
01. Speedway Boulevard
02. Chinatown
03. (Think I Better) Hold On
04. Dog In The Distance
05. Out Of The Fire
06. Telephoto Lens
07. Prisoner Of Time
08. Money, Money
09. Rock Magic
10. A Boulevard Nite
Gregg Hoffman: Kytary a zpěv
Dennis Feldman: Basa a zpěv
Roy Herring Jr.: zpěv, bicí a piano
Glenn Dove: bicí a perkuse
Jordan Rudess: klávesy

Nahráno v K&K Studio City
Doprovodný zpěv: Rose Ann Richerbarber, Lisa Richerbarber, John Marchese a Nove Silver


Nahráváno v:
Battell Chapel, Norfolk, CT
Trinity Church; Milton, CT
Shaker Village; Enfield, NH
Rhonda Larson - Free As A Bird
Vyšlo 1988, Earthsea

01. Peregrine
02. Loner Song
03. Maskell's Harbor
04. Lament
05. Rhuah Returns
06. Movin' On
07. Adoro Te
08. Ekkaleo
09. Vocalise
10. Bach in A Minute
11. Alleluias
Hrají:
Rhonda Larson: bansuri flute, alto flute, crystal flute, wooden whistle, flute, bansuri
Paul Halley: piano, pipe organ, vocals, celeste synth
Jordan Rudess: Kurzweil synthesizer
Kenny Mazur: guitar
Russ Landau: bass

Produkce: Rhonda Larson a Tom Bates
Nahrál, mixoval a mastered by Tom Bates
Obálka: Steve Winslow, Winslow Studios, Bozeman, Montana
Rhonda hraje na 9K gold Pearl flétně


Various Artists
Celtic Twilight, Vol. 3: Lullabies
Vyšlo ????, ***


Tom Coster
Did Jah Miss Me?!?
Vyšlo 1989


Paul Winter and The Earth Band
Journey With The Sun
Vyšlo 2000

A dvě desky o kterých ale nic bližšího zatím nevím:
Kip Winger       - This Conversation Seems Like A Dream (1997)
Scott McGill      - Addition by Substraction (2001)
Prefab Sprout      - The Gunman And Other Stories (2001)


VIDEO
Keyfest Live! 2004: Jordan Rudess In Concert
Vyšlo ..., Electra

Seznam skladeb:
01. Stream of Consciousness
02. Silent Mountain
03. Escape
04. Time Crunch
05. Cartoon Giant
06. Hidden from View
07. Madness
08. Screaming Head
09. Level Headed Man
10. Italia con Amore
11. RA
12. Star Cove 2004
13. Way of Life
14. Light Envy
15. In the Name of God
16. Symphonic Twinkle
Jordan Rudess, Keyboard Madness - Mastering Live 2002
Vyšlo .., Elektra


Kritikou oceňovaný klávesový umělec a pedagog Jordan Rudess se hluboko podíval do světa živého klávesového hraní a sdílí své vědomosti v tomto oboru, vše, co je zapotřebí, aby jste se stali skutečným klávesovým mistrem. Je zde i hlubší pohled na jeho jedinečný přístup k hraní s Dream Theater pomocí příkladů zahrnující celý katalog Dream Theater, stejně jako Jordanovy četné sólových projekty. S potěšením sledují průvodce v práci, když se učí, jak využít sílu dnešní klávesové technologie. Jordán také sdílí jeho warm-up rutina řadou technických cvičení, kterými budete ostřit své dovednosti a byste byli připraveni hrát. Součástí nahrávky jsou také záběry z Jordanova provedení tři písní z jeho sólového alba "Rhythm Of Time." Toto DVD je plné jamování přes dvě hodiny čistého "klávesnice šílenství."
Dream Theater Metropolis 2000 (DVD/VHS), 2002, Elektra
Keyboard Wizardry
(DVD/VHS), vyšlo 1999, Elektra

Klávesový kouzelník Jordan Rudess odhaluje užitečné tipy a unikátní cvičení, která mají zvýšit technické schopnosti a vyvedou vás na vyšší úroveň muzikantství. Jedním z nejrespektovanějších keyboardistů ve světě, Jordan Rudess hrál s mnoha světovými umělci jako Dixie Dregs, Liquid Tension Experiment, Rudess/Morgenstein Project, Paul Winter Consort, a nyní je klávesistou Dream Theater. Toto informativní video ukazuje Jordanovo vysoké klávesové mistrovství, ale i různá cvičení, tipy a hudební postřehy budou mít mimořádnou hodnotu každému instrumentalistovi.
DVD obsahuje:
- Improvizace hlavní
- Pitch-ohýbání a vibrato techniky
- Rhythm Training
- Harmony a hlas-vedoucí
Technická cvičení
- Synth-programování
- Bass-line nadstavby
Total Time: (63:00)
Zpět LINKY
Pokud chcete něco napsat či vzkázat tomuto hudebníkovi, zde je poštovní schránka...

Email: jordan@mediusvision.com

No a pokud chcete vědět něco více o samotném Jordanu Rudessovi, nahlédněte na jeho osobní stránky - jsou mimo jiné obzvláště zdařilé...

Jordan Rudess's Website: www.jordanrudess.com

Rod Morgenstein's Website: www.rodmorgenstein.com

Zpět GALERIE

A to je moje skládánka...

Jupiter Lee a Jordan ve studiu

Jordan se skupinou Speedway Boulevard

Vinnie s Jordanem Rudessem ve studiu

Zleva doprava: Jordan Rudess (klávesy), Vinnie, Joe Franco (bicí) a Bill Ashton (basa) ve Frankfurtu, Německo.

Skupina Renaissance s Annie Haslam

Manželka Danielle Rudess

Zpět ROZHOVOR
DREAM THEATER - Jordan Rudess: úděl novice
Vidět koncert králů progresivního rocku a metalu Dream Theater, takto hudebních ekvilibristů z nejzručnějších, je skutečně velkým zážitkem. Jaké překvapení pak ale skýtá rozhovorová session s novicem za klávesami Jordanem Rudessem, který – světe div se – není namyšleným povýšeným onanistou, ale decentně usměvavým a do sebe trochu zahloubaným chlápkem středního věku nikterak nápadné vizáže, rozhodně neodpovídající charakteristice "rocker na první pohled".

Nemůžu se tě na úvod nezeptat, jak se ti v Dream Theater líbi?
Moc! Současná sestava je podle mě muzikantsky i lidsky ta nejlepší, která kdy pod jménem Dream Theater působila. Jsem moc rád, že mohu být její součástí. Jak sám jistě dobře víš, první nabídku na účinkování v Dream Theater jsem dostal před šesti lety, to jsem byl ovšem zaneprázdněn svými soukromými aktivitami, takže jsem musel s díky odmítnout – jednoduše bych to všechno dohromady v té době časově nezvládal a své záležitosti se mi nechtělo jen tak opouštět. Pak, když jsem zase chtěl být v nějaké kapele, jsem nastoupil k Dixie Dreg, jejichž hudební aktivity mi byly sympatické nejen stylově, ale i svou malou časovou náročností – na vlastní vedlejšáky jsem měl ale pořád dost času. Nakonec jsem se svými současnými spoluhráči Mikem Portnoyem a Johnem Petruccim dal za asistence baskytaristy King Crimson Tonyho Levina dohromady projekt Liquid Tension Experiment, se kterým jsme vydali dvě alba. A už při práci na první desce bylo víceméně jasné, že se mé cesty s Dream Theater jednou opravdu spojí. Definitivní rozhodnutí padlo poté, co jsem s přítelem bubeníkem Robem Morgensteinem předskakoval Dream Theater na minulém evropském turné. To přišli John s Mikem a trochu opatrně a vypočítavě řekli: Kdybychom ti podruhé nabídli, aby ses přidal k Dream Theater, vzal bys to? Prostě nešlo říct ne.

Když jsme u toho, upřednostňuješ studiovou práci nebo živé hraní?
Nemohu říct, že bych povyšoval jedno nad druhé. Obě dvě aktivity úzce souvisejí s muzikantským životem a tak je to taky třeba brát. Ve studiu můžeš všemu věnovat maximum času, se vším si pohrát, dosáhnout absolutní dokonalosti, když to ale potom nedovedeš z fleku předvést a prodat na koncertě, celé své úsilí rázně a jednou pro vždy pohřbíš.

Při koncertě hraješ sám za sebe, nebo se cítíš součástí celku?
Je samozřejmě trochu rozdíl, zda hrajeme skladby, na jejichž komponování jsem se podílel nebo ne. Ale je to skutečně jen nepatrný rozdíl, protože i starší hudba Dream Theater je mi velmi blízká. Samozřejmě jsem řešil dilema, zda do notoricky známých skladeb nějak zasahovat, zda je upravovat podle vlastního feelingu, ale to je logické, o tom by uvažoval každý vyspělejší hráč s vlastním stylem a pojetím hry. Pokud bych to měl generalizovat, tak se vždy snažím o maximální soucítění se svými spoluhráči, nejsme sólisté, jsme jedna kapela.

Co improvizace při koncertech. Lpíš na studiových verzích, nebo se snažíš skladbu udělat unikátní pro daný okamžik?
Jak kdy a jak kterou skladbu, některé si o to sami přímo říkají, u jiných by mi to zase přišlo vyloženě zbytečné. Jasné je to například u mého klávesového sóla, to je každý večer jiné, samozřejmě má jisté styčné body, které většinou pocházejí právě z materiálu Liquid Tension Experiment, ale mezihry jsou ovlivněny okamžitými pocity a náladami. Na druhou stranu chceme divákům předvést výkon na hraně instrumentálního maxima, takže si nikdo nemůžeme moc dovolovat nějaké nepředvídatelné psí kusy, které by mohly ohrozit skupinovou souhru.

Jaký byl vůbec tvůj první koncert s Dream Theater?
Bylo to před nějakými dvěma měsíci v Koreji – dovedeš si představit, jací jsou ti asiati šílenci – atmosféra tam byla neskutečná, třicet tisíc bouřících fanoušků – předskakovali jsme Deep Purple, všichni skákali jak zběsilí sem a tam, mávali rukama, mlátili hlavama, křičeli, no hotoví kamikadze. Můj problém byl v tom, že se koncert odehrával na ne zrovna moc dobře krytém pódiu pod širým nebem a byl trochu vítr. Když to jednou pořádně fouklo, rozletěly se mi noty po celé scéně, jako když foukneš do peří. To pak byla teprve ta tvoje improvizace… Pravý křest ohněm!

Takže čtení not ti nedělá problémy...
Nedělá, má hudební minulost je hodně spjata s klasickou hudbou, tam se bez partitur neobejdeš. Proto taky bylo trochu šílené přivyknout si na nahrávací proces Dream Theater při natáčení mé první desky s nimi, já totiž seděl nad archy papírů s notovou osnovou a snažil se oddálit písařskou křeč, zatímco Mike a John sypali z rukávů jeden riff za druhým a nahrávali si je na pásky…a divili se, že si to všecko vůbec ale vůbec nestíhám zapisovat.

Na závěr prozraď něco ze svých plánů do budoucna.
Udržet se v téhle skvělé kapele, odehrát s ní co nejvíc koncertů, pak si chvíli odpočinout, možná připravit sólovou desku, možná se rovnou vrhnout na nové album Dream Theater… Ale člověk míní a čas mění – uvidíme!
František Kovač, listopad 1999

Domů  Nahoru
Made by 
©  2001-2014 
Menu Poslední aktualizace:
20.4.2019